Wednesday, May 2, 2018

Hasta luego angerjapojad

Madriidist lahkumine on alati raske olnud. Selline tunne, et väga oluline tükike mind jääb sinna. Kindlasti on osaliselt "süüdi" selles A, kellega oleme koos kasvanud ning nii mõnegi elukogemuse omandanu. Pealegi organiseerinud koos vahvaid seiklusi, mida täiskasvanud nimetaksid kindlasti lollusteks. Teiseks on see kliima mulle palju sobivam kui meie rõske jahedus. Kolmandaks, ma tunnen seal end koduselt. Turistina liigun palju kesklinnas aga ma satun ka elurajoonidesse. Enamus on neist suurte parkidega rohelised paigad. Üllataval kombel on Madriid hästi roheline linn. 

Kui eile õhtul veini klaasi taga istusime ning tulevikust rääkisime, siis leidsime A-ga mõlemad, et pean ikka sel aastal tagasi tulema. Ainult, et võtma natukene teistsuguse reisi ette. Näiteks Barcelona - Madriid - Malaga. Rongiga sõitma ühest linnast teise. Tulevat odavam kui lennukiga ning vaatepildid olevat seda väärt. Teekonnal pidi olema muinasjutulisi maastikke.

Eile oli ka Madriidi Reali ja mingi punase-valge kirju saksa meeskonna mäng. Linnas oli palju saksa keelset juttu. B olevat ka mängu vaatama läinud ning jõudis õhtul hilja õnda näoga tagasi. Ju siis Madriid võitis. Meil A-ga oli täiesti ükskõik, et mingid kakskümmend meest ühe palli järele jooksevad. Samas on jalgpallikultuur seal väga arenenud. Jalgpalli fänni klubi liikme aastamaks olevat 1000 EUR-i ja A ning B pisikene pojale sai liikmelisus tehtud juba 1 nädala vanuselt. Ma proovisin ja isegi õnnestus seekord, jääda sellest jalgpalli melust kõrvale. Pigem mõnus vestlus, jalutuskäik ja pokaalike head veini. 

Õhtusöögiks oli meil - angerjapojad! Neid ussikesi olen ma varem näinud ka A-l külmkapis olevat ning tema nimetas neid delikatessiks. Ausalt öeldes võtsin nüüd julguse kokku ja sõin. Psühholoogiliselt oli see väga raske. Süüa selliseid solkme välimusega valgeid olendeid. Hea, et nad veel ei vingerdanud. A praadis nad pliidil küüslaugu ja õliga läbi. Päris maitsvad said. Pean tunnistama, et mulle maitsesid. A veel julgustas: "Kujuta ette, et sööd nuudleid." 
Õhtusöök - angerjapojad

La Latina, 1 mai ja terrorioht

Hommikul kui hostelist end välja chekisin ning Atocha raudteejaama suunas jalutama hakkasin, märkasin igal pool palju politsei autosid. Lisaks sellele olid Puerta del Sol-is erinevate telekanalite autod. Kõik vihjas sellele, et midagi toimub, ent aju ei registreerinud ära, millega seoses. Enamik asju ju üldiselt toimub õhtuti. Hispaanlane armastab hommikuti magada. Mida lähemale ma Atochale jõudsin seda rohkem politsei ja kiirabi autosid. Prado juures silmasin rongkäiku. Palju punaseid lippe, mõnel isegi sirp ja vasar. Kuidagi kummastavalt mõjus. Tekkis küsimus, et kas hispaanlane ei saa kurjuse impeeriumist aru või ei oska sümboleid tõlgendada aga samas nende ajalugu pole otseselt seotud Siberi ning suurte kommunistlike repressioonidega nagu meie rahvas taluma on pidanud. Nad ei saa aru, et need sümbolid võivad ka tähendada mõne rahvuse jaoks kõikehaaravat tragöödiat.

Rongkäiku nähes haaras mind taas hasart pildistada. Mine tea, äkki juhtub midagi, saan mõne põneva kaadri. Aga katsu sa pildistada kui üle õla on fotokott ja käes kohver. Võtsin kotist oma pressikaardi ja panin kaela. Jah, mul on isegi see olemas. Kuulun juba mitu aastat IFPO-sse (International Freelance Photographers Organization) ja reisides on see kaart tihti kasuks tulnud. Pealegi olen tänu sellele saanud mitmetesse kohtadesse, teinu huvitavaid pilte ja alustanud vaikselt oma portfolio loomist. 

Kuna mul oli pea tund aega Atochasse A-ga kohtumisele jõudmiseks ning teekond 5 minutit pikk, siis keskendusingi pildistamisele, Üle õla fotokott, ühes käes kaamera ja teises kohver. Jõudsin järjekordselt järeldusele, kui väga tahta siis saab. Ma isegi ronisin keset teed rongkäigu ette ning liikusin päris osavalt kohvriga ringi. Madriidis ei tohi asju hetkeksi üksi jätta, sest järgmine hetk neid ei ole enam seal. Vargad olevat väga professionaalsed. Ma pole neid pilte veel üle vaadanud ja ausalt öeldes ei tea ma ka, mis nendega peale hakkan. Vähemalt sel hetkel ei toimunud seal mitte midagi huvitavat. Oli hunnik loosungeid, erinevas vanuses inimesi. Üks noortekamp liikus kahe loosungiga ning karjus midagi kapitalismist. 

Peale kohtumist (ja kilpkonna tiigi ülevaatamist) läksime A-ga välikohvikusse, et rääkida edasisi plaane. Andsin talle ka oma kohvri. Tagasiteel Atochasse, kus A läks rongile kõndisime läbi vahepeal ei-tea-kus-kohast-tekkinud miitingu. Madriidis on miitingutel käimine osade jaoks elustiil. A sõnul protesteerivat kõige rohkem need, kes ei viitsi tööd teha. Nojah, aega ju peab millegiga sisustama. Ka sain teada, et tegelikult soovitati üldse rahvakogunemise vältida, sest antud hetkel olevat päris korralik terrorioht, et kas kuskil plahvatab pomm või keegi sõidab rahvahulga sisse. Kuna mu info pärines väga usaldusväärsest allikast, siis otsustasin tõesti mitte ronida koheselt tagasi Puerta del Solile või mõnda muuse 1.mai tähistamisega seotud kohta. Ma arvasin, et pole vist väga armas pommiga õhku lennata kuigi sündmuskohal toimuvat näha oleks teistmoodi kogemus. 

Otsustasin taas pöörduda oma kalli to do listi poole. Valikut on, et paraku kahjuks kõike ei jõua. Seetõttu võtsin ette jalutuskäigu La Latina linnaosas. Kuna olid pikad pühad. Nädalavahetus pluss 1. mai ja lisaks on ka 2. mai Madriidis vaba, siis tavaliselt inimestest keev La Latina linnaosa oli inimtühi. See on koht, kus pildid räägivad enda eest. Ühelt poolt ma oleksin võinud jalutada aga Madriidi metroo on päris põnev ja loogiline koht ning seetõttu otsustasin kasutada ühistranspordi teenust. Tunnelites ja treppides orienteerumine on tehtud suhteliselt lihtsaks. Viidad ning sildid igal pool. Nüüd avastasin veel ühe toreda asja. Praktiliselt igas peatuses on sissekäigu väravate juures inimene, kes üritab teadmatuses turistidele seletada, kuidas piletit osta. Kui varem sai osta lihtsalt 10 korra pileti, siis nüüd tuleb soetada ka Tallinna rohelise kaardi taoline punane kaart. Õnnes see kehtib ka tulevikus. Mul jäi isegi neli sõitu alles. 

La Latinas jalutasin nii kaamera kui mobiiliga pilte tehes ringi. Osaliselt meenutas see vanades itaalia filmides nähtut olustikku. Nostalgia tekkis lapsepõlve järele. Kino itaalia ja prantsuse filmid olid kunagi mu lemmikud. Teiselt oli seal suurlinna paratamatu vandalismi - graffiti jälgi. Madriidis lastakse ettevõtete akendele ja ustele metallkardinad ette kui nad on suletud. Enamus neist oli suvaliselt soditud, ent oli ka neid, mis joonistatud kunstipäraselt ja isegi ilusalt. Seal linnaosas on päris palju vintage ja vanakraami poode. Mõni isegi oli lahti. Näiteks müüdi ühes piimakanistreid. Taolised, millega mul vanaema vanasti piima meiereisse viis. Kindlasti Madriidi külastades soovitan minna La Latinasse

Tavaline vaatepilt - Madriidis või tänaval näha trussikuid kuivamas

Peaaegu inimtühi La Latina

Täielikult inimtühi La Latina

Metroo taevatrepp alla

La Latina Graffiti

La Latina inimtühi tänav

Järgmine asi TO DO listis

La Latina Graffiti

La Latina Graffiti


Metroo taevatrepp ülesse

La Latina idüll


Real Jardin de Botanico de Madrid - Kuninglik botaanikaaed

Real Jardin de Botanico de Madrid seisis mu do to listis mitu aastat kõrgel kohal, ent kuidagi ei jõudnud selleni. Asukoht on hea, pilet ka mitte eriti kallis (4 EUR) aga ta ikka jäi kõigil eelnevatel külastustel mu ajakavast välja. Tunnistan ausalt, et Eestis käisin viimate botaanikaaias kui elasin Tartus ning olin paras teismeline. Tallinnas ma pole jõudnudki. Võimalik, et meil on palju uhkem ja liigi rikkam, ent sõna "kuninglik" kõlab lihtsalt effektselt. Aed ise asub Prado Muuseumi taga ning Atocha raudejaama vahetus läheduses. Seetähendab südalinnas. Puerta del Solilt umbes 10 minutit jalutada ning Retiro pargist ka orienteeruvalt 10 minuti kaugusel. Järjekord piletit saada sinna on pikk end tavaliselt sujub suht ruttu. Madriidis on üldse muusemite ja erinevate vaatamisväärsuste sissepääsude juures vahel mitmesaja meetrised järjekorrad.

Aed ise ei olnud täies hiilguses. Aprill ju ikkagi veel. Tulbid hakkasid ära õitsema, teised kõik ei olnud veel õide läinud, ent see vähenegi tasus vaatamist. Eriti nautisin kaktuseid. Need on mulle alati meeldinud, olen vist nende hingesugulane - selline mõnus ja okkaline. Pealegi on kaktustel enamasti ilusad õied. Botaanikaaia punases hoones oli fotograaf Tommy Salas`e tööde näitus. Aasias tehtud pildid - mustvalged fotod, punaste detailidega. Ainus pilt, mis mulle ei meeldinud oli näituse avapilt või n-ö see pilt, millega fotograaf oma töid tutvustas. Vanamees, kelle näole olid tõmmatud punased triibud. See oli kole. Vähemalt minu arvates. Teised pildid olid väga kõnekad, mõtlema panevad ja sisukad. Igastahes intstagrammis hakkasin Tommy Salast jälgima ning loomulikult pidin "õige" pildi alla oma arvamuse kirjutama.

Pärast seda külaskäiku jäi ikka Real Jardin de Botanico de Madrid mu to do listi ning ma tahan seal veeta veel tunde oma kaamera ja makro objektiiviga. Mul tekkis isegi mõte külastada Tartu ja Tallinna botaanikaaedasid.
Hernehirmutis botaanikaaias

Tundus muinasjutuline puu

Lilleke (iris? vist)

Allee

Puuotsas kasvav lilleke

Kaktuse õis

Tekkis tunne, et maod hakkavad laest ronima alla

Palm

Uhke kaktus

Tiik

Palmil kasvas väike õis

Punane puu

Isegi kasvuhoone põrand oli huvitav

Lilleke

Muinasjutuline hekk

Kaheksajalad õudusfilmist

Kaktuse õiekesed

Kaktus koos lisanditega

Taas õied puuotsas

Kakutse puu

Pojeng - minu lemmiklill


Kaktus järglastega

Apelsini puu (või mandariini)

Tundmatud õied

Kuninglik õis

Tommy Salase näituse ruum

Kaktus õitega