Wednesday, August 10, 2022

Ettevaatust pensionärid!

Aeglane hommik Siguldas jätkus mõnusa lõunase jalutuskäiguga Turaida linnuses. Kuna Sigulda ja Turaida vahemaa on umbes viis kilomeetrit, siis mõtlesin, et ehk teeks mõnusa jalutuskäigu. Kaalusin plusse ja miinuseid. Jalutada või bussiga. Bussiga või jalutada. Buss võitis! Eriti kui bussipileti hind oli seitsekümmend senti! Mugavam, kiirem ja tõenäoliselt ohutum. Siguldas tegin saatusliku vea, sest küsisin bussipeatuses, et kas see buss läheb Turaidasse ning kas Turiada on järgmine peatus. Reisikaaslaseks oli mul pensionäridest sõpruskond. Täpsemini kohalikud turumoorid, kes läti keeles vahetasid üliolulisi uudiseid. Sõit oleks pidanud kestma kümme minutit, ent kuna maantee oli remonditõttu muudetud tõeliseks mägiteeks, siis võttis sihtkohta jõudmine 20 minutit. Pensionärid olid vahepeal sujuvalt üle läinud vene keelele ning nüüd üritasid minuga suhelda kohalikust poliitikast kuni tervisega seotud probleemideni. 

Koiva (Gauija) jõe kallastal asuvad Sigulda ja Turaida on mitmete ajalooliste lahingute tunnistajad. Turaida linnus on näiteks ehitatud muistsele liivlaste juhi Kaupo linnuse asukohale. Samuti legend Turaida Roosist Maijast seob need kaks kindlust omavahel. 

Turaidas ja Siguldas käisin mõni aasta tagasi, ent siis jäi millegi pärast vaatetornis käimata. Seekord otsustasin ronida sinna ülesse, kuigi teades, et kõrgused pole minu sõbrad. Mida kõrgemale trepp läks, seda rohkem ma mõtlesin, et kas ikka tahan jõuda sinna ülesse... Ei tahtnud, aga jõudsin. Vaade oli imeline, alla kukkumise oht minimaalne aga kindlamini oleksin tundud kahe trossiga seinakülge seotuna. Kaamera olin poolel teel juba kotti pannud ning telefoniga tegin mõned hädised pildid ja siis kiiresti tornist alla. 

Tagasi Siguldasse läksin bussiga. Sigulda kindlus koosneb kahest osast. Uus kindlus, mis on restaureeritud, uhke ning vanad varemed, milles on vaade Turaida punasele tornile. Sigulda vaatetorni ma enam ronima ei hakanud. Aitab! Kõrguseid ja kitsaid treppe on täna viisavalt käidud. 

Mina Koiva jõe ürgoru taustal

Turaida kirik

Soome-Ugri puu liivlaste muuseumis

Liivlaste muuseumis

Kalavõrk liivlaste muuseumis

Liivlaste muuseumis

Liivlaste muuseumis

Turaida kindluse torn



Vaade Turaida torni seest




Turaida torni "taevatrepp"

Vaade Turaida tornist



Turaida torni kahur

Igapäeva tarbed Turaida muuseumis

Ehted Turaida kindluse muuseumis

Ehted Turaida kindluse muuseumis




Turaida kinlduse kelder



Mina ja Sigulda logo

Sigulda kindlus





Vaade Sigulda kindlusest Turaida kindlusele



Sigulda kindluse varemed

Tuesday, August 9, 2022

Piinatud geenius Sigulda rongis

 Selle väikese lühireisi aglusel tundsin end piinatud geeniusena, kes lasti äsja vabadusse. Tallinn-Riia reisi ma sõnaotses mõttes magasin maha. Luxi istmed lihtsalt on niivõrd mugavad. Muidugi kui mugav kaasreisijatel oli kui ma suurest väsimusest norskasin... Igaksjuhuks jätsin küsimata.

Riiast viis mu reis edasi Siguldasse. Netist leidsin väikese kummalisi hotelli nimega Kaķu Māja ehk kassi maja. Siin pidi lausa üks kass elama. Tõesti toidukausse ma nägin all sööklas, kassi ennast mitte. See pole esmane kord kui Lätis mõnes hotellis peatun ja seal on kodustatud kass. Tegelikult on kasside olukord Lätis suhteliselt kehv. Palju on kodutuid, kes on haiged ning elavad paneelmajade keldrites. Kohalikud memmed pidid neid toitma. Samas ma ei kujuta hästi ette, et Eestis ette, et kusagil majutusasutses elab kass. Meie öko-allergikud vist teeksid kohutava draama, et on euronõuete rikkumine, looma piinamine jne... 

"Kassi Maja" on omamoodi kummaline paik. Hoopis teistmoodi nendest, kus olen varasemalt ööbinud. Väikene, mugav, all on kondiitripood ja söökla. Naine, kes mul check-ini tegi ja tuppa juhatas rääkis, et majas on kõigest üheksa numbrituba. Minu elamine koosneb kahest toast, dušširuumist ja wc-d. Tagumises toas on diivan, mis käis lahti kaheinimese voodiks väike öökapp lambiga ning esimeses toas on televiisor, "puhveti" laud või midagi taolist. Kui ma check-ini tegin siis see naine nätias, et kõrval hotellis on baarman eestlane ja ta pidavat isegi häid alkoholivabasid kokteile tegema. Ma küll korraks mõtlesin, et peaks ehk üle-vaatama aga mu ilu-uni on siiski tähtsam :) Siin oli täiesti ehtsa maitsega vaadikali müügil. Seega minu lõunasöök koosnes kahest kaljast.

Riia-Sigulda rong oli omaette elamus. Ma sattusin umbes kümme viisteist aastat ajas tagasi ning olin tänulik, et puust isteid polnud. Raudteejaamas kui ostsin pileti, siis seal olid kirjas tsoonid. Ei perrooni, ei sihtjaama. Mõtle ja mõistata! Üks kohalik naine siis seletas mulle lahti Läti rongisüsteemi salapärad. Mitte, et ma sellest aru sain aga põhimõtteliselt tuli järgida tablood ja loota, et satud õigele rongile. Minul see õnnestus. Rongi istmed olid sellised nagu vanasti Ikarus bussidel Talinn-Tartu liinil. Kulunud, vanad ja kohati määrdunud. Valisin enam-vähem kõige puhtama aknaga istme. Jaamad, millest mööda sõitsime olid remontimata, perroonid lagunenud. Lapsepõlv tuli meelde, sest olen kasvanud ülesse raudtee ääres. Meil on kõik steriilne (vähemalt seal, kus mina olen sõitnud) aga siin oli jäänud alles metsikust. 


Rong näeb rongi
 
Kaubarongid ja lapsepõlv


Raudteed ja lapsepõlve mälestused

Kusagil teel...

Veel Riia raudteejaamas



Kaks kalja "Kassi Majas!